Hoppa till innehåll
Testguiden

Stationär dator bäst i test 2026: sex datorer jämförda

6 produkter jämförda

RedaktionenUppdaterad 8 november 2026

Bästa datorerna just nu

Apple Mac mini M6 (12-kärnig CPU, 12-kärnig GPU, 16 GB, 512 GB)

Apple Mac mini M6 (12-kärnig CPU, 12-kärnig GPU, 16 GB, 512 GB)

Bäst i test

Lenovo LOQ Tower 26ADR10 91DF003YMW (Ryzen 7 8745HX, RTX 5070, 32 GB, 1 TB)

Lenovo LOQ Tower 26ADR10 91DF003YMW (Ryzen 7 8745HX, RTX 5070, 32 GB, 1 TB)

Bästa premium

Lenovo IdeaCentre Tower 08IRR9 90XS003PMW (Intel Processor 300, 8 GB, 512 GB)

Lenovo IdeaCentre Tower 08IRR9 90XS003PMW (Intel Processor 300, 8 GB, 512 GB)

Bästa budget

Priser frånPrisjakt

Om datorer

Samma datornamn kan stå för helt olika datorer. Lenovo LOQ Tower säljs till exempel med sex olika grafikkort, och varje version har eget pris och egen prestanda. Därför står hela modellbeteckningen på varje dator nedan, och det vi skriver gäller bara den versionen. Jämför artikelnumret i butiken innan du köper.

För samma pengar får du i regel mer prestanda i en stationär dator än i en bärbar, eftersom du inte betalar för skärm, batteri och ett tunt hölje. Ett torn går dessutom ofta att bygga ut med mer minne, mer lagring eller ett nytt grafikkort. Skärm, tangentbord och mus får du däremot oftast köpa till. Bara iMac har allt det med i kartongen.

Bäst helhet har Apple Mac mini M6 med 16 GB minne och 512 GB lagring. Den är liten, Apple anger en mycket låg ljudnivå, och den räcker till kontor, skola och hemmabruk. Spelar du är Lenovo LOQ Tower med RTX 5070 rätt val, och för video och 3D finns Mac mini med M5 Pro. Lenovo IdeaCentre Tower med Intel Processor 300 är billigast, men den räcker bara till enkla uppgifter.

Alla 6 jämförda datorer

Apple Mac mini M6 (12-kärnig CPU, 12-kärnig GPU, 16 GB, 512 GB)
Bäst i testBäst i test
9,3/10

Apple Mac mini M6 (12-kärnig CPU, 12-kärnig GPU, 16 GB, 512 GB)

Mac mini M6 med 16 GB och 512 GB är den dator på sidan som passar flest. Den tar nästan ingen plats, har portar för tre skärmar och är Apples nuvarande generation. Det du måste lägga till är skärm, tangentbord och mus.

Passar dig som:

Passar hemmet, skolan och kontoret om du redan har en skärm eller vill välja en själv. Välj något annat om du spelar mycket eller behöver Windows-program.

Betyg 5 av 5 i test av minidatorer· PC för Alla 2026

Fördelar

  • Ryms i handflatan: 12,7 × 12,7 cm och 5 cm hög
  • Apple anger ljudnivån till 5 dBA vid tomgång
  • Klarar upp till tre externa skärmar
  • Wi-Fi 7 och Ethernet på 2,5 Gbit/s

Nackdelar

  • Skärm, tangentbord och mus ingår inte
  • Minne och lagring bestäms vid köpet

Recension

Bäst i test
Liten, tyst och med gott om portar

Mac mini M6 är 12,7 centimeter i fyrkant och 5 centimeter hög. Den får plats bredvid skärmfoten och väger 0,67 kilo. Apple anger ljudnivån till 5 dBA vid tomgång, vilket ligger nära gränsen för vad örat alls kan uppfatta. Hur mycket den hörs under tung belastning uppger Apple inte.

På framsidan sitter två USB-C-portar och ett hörlursuttag, så du slipper leta bakom datorn när du ska koppla in ett USB-minne. Baksidan har tre Thunderbolt 4-portar, HDMI och Ethernet på 2,5 Gbit/s. Thunderbolt är en snabb USB-C-port som även kan driva en skärm. Datorn klarar tre externa skärmar samtidigt, till exempel två på 6K och en på 5K. Trådlöst har den Bluetooth 6 och Wi-Fi 7, som behöver en router med Wi-Fi 7 för att ge full fart.

16 GB och 512 GB är rätt nivå

M6-chippet har 12 processorkärnor och 12 grafikkärnor. Två av processorkärnorna är Apples snabbaste sort, fyra är prestandakärnor och sex är strömsnåla kärnor för lättare jobb. Chippet har också en egen del för video, som tar hand om H.264, HEVC och ProRes. Det avlastar processorn när du exporterar film eller sitter i videomöten.

Minnet är 16 GB, vilket är Apples lägsta nivå för M6. Det sitter ihop med chippet och väljs när du beställer, så räkna med att behålla den mängd du köper. Samma sak gäller lagringen. Den här versionen har 512 GB. Det finns en billigare med 256 GB, men program, bilder och systemuppdateringar fyller 256 GB fort, och mer utrymme går sedan bara att lägga till med en extern disk. Versionen med 24 GB minne är värd tillägget om du redigerar mycket video eller har många tunga program öppna samtidigt.

Apple uppger att M6-modellen har 40 procent snabbare processor och dubbelt så snabb grafik som Mac mini med M4. Jämförelsen är gjord mot en M4 med 32 GB minne och 2 TB lagring, så den säger inget säkert om skillnaden mot en vanlig M4 med 16 GB.

Det här ligger i kartongen

I kartongen ligger datorn och en strömsladd på 1,8 meter. Det finns ingen extern nätadapter att gömma. Skärm, tangentbord och mus köper du separat, och de behöver inte vara från Apple. Mac mini M6 började säljas 22 september 2026 och har ersatt M4-modellen hos Apple.

Specifikationer

Typ
Minidator utan skärm
Processor
Apple M6, 12 kärnor (2 super, 4 prestanda, 6 effektivitet)
Grafik
12-kärnig GPU i M6-chippet
Minne
16 GB enhetligt minne
Lagring
512 GB SSD
Portar
3 × Thunderbolt 4, 2 × USB-C (fram), HDMI, 2,5 Gbit Ethernet, hörlursuttag
Externa skärmar
Upp till 3
Trådlöst
Wi-Fi 7, Bluetooth 6
Mått och vikt
12,7 × 12,7 × 5,0 cm, 0,67 kg
Ljudnivå
5 dBA vid tomgång (Apple)
Ingår
Dator och strömsladd
Operativsystem
macOS
Lenovo LOQ Tower 26ADR10 91DF003YMW (Ryzen 7 8745HX, RTX 5070, 32 GB, 1 TB)
Bästa premiumBästa premium
8,9/10

Lenovo LOQ Tower 26ADR10 91DF003YMW (Ryzen 7 8745HX, RTX 5070, 32 GB, 1 TB)

LOQ Tower 91DF003YMW är datorn att köpa för spel. RTX 5070 och 32 GB minne ingår från start. Grafikkort och lagring går att byta senare, men processorn sitter fast.

Passar dig som:

Spelare som vill ha ett riktigt grafikkort och en dator som även klarar videoredigering och 3D. Har du ont om plats under skrivbordet passar en mindre låda bättre.

Fördelar

  • RTX 5070 med 12 GB grafikminne
  • 32 GB minne och 1 TB lagring från start
  • Grafikkortet sitter i en vanlig PCIe x16-plats och går att byta
  • Ledig M.2-plats och två platser för 3,5-tums hårddiskar

Nackdelar

  • Processorn är fastlödd och kan inte bytas
  • Båda minnesplatserna är upptagna

Recension

Bäst i test
RTX 5070 är skälet att välja den

I ett spel eller ett VR-headset kopplat till datorn är det grafikkortet som räknar fram bilden, och här sitter ett Nvidia GeForce RTX 5070 med 12 GB eget grafikminne. Ingen annan dator på sidan säljs med ett separat grafikkort i den klassen. Kortet gör också nytta i videoredigering och 3D, där programmen kan lägga en del av arbetet på grafikkortet.

Koppla skärmen till grafikkortets egna utgångar längre ner på baksidan. Lenovo listar inte exakt vilka utgångar kortet har i den här modellen.

Delar från bärbara datorer i ett stort torn

Tornet är 26 liter, 44 centimeter högt och väger 10,5 kilo. Sidan är av genomskinligt glas och de tre fläktarna har färgbelysning. Lenovo anger ingen ljudnivå.

Processorn är en AMD Ryzen 7 8745HX med 8 kärnor, 16 trådar och upp till 5,1 GHz. AMD tar fram den för bärbara datorer. Den är fastlödd på moderkortet och går inte att byta mot en annan processor senare. Minnet är också av bärbar typ, så kallat SO-DIMM. Det sitter två moduler på 16 GB, och de använder båda platserna. Vill du ha 64 GB får du byta ut båda.

Grafikkortet och lagringen går däremot att bygga ut. Kortet sitter i en vanlig PCIe x16-plats. Nätaggregatet är på 500 W, medan Nvidia rekommenderar 650 W för ett system med RTX 5070, så ett ännu kraftigare kort längre fram ryms knappast inom det. Lagringen är en SSD på 1 TB. Det finns en ledig M.2-plats för en till och två platser för vanliga 3,5-tums hårddiskar.

På ovansidan sitter en USB-C-port på 10 Gbit/s och två USB-A på 5 Gbit/s. De fyra USB-portarna på baksidan är av den långsamma 2.0-sorten, som räcker för tangentbord och mus. Wi-Fi 6 och Bluetooth 5.2 ingår.

Samma namn med sex olika grafikkort

LOQ Tower 26ADR10 säljs i samma chassi med RTX 5050, 5060, 5060 Ti (8 eller 16 GB), 5070 och 5070 Ti, och med Ryzen 7 eller Ryzen 9. Modellen 91DF0008MW har till exempel samma processor men ett RTX 5060. Leta efter 91DF003YMW i butikens produktnamn, så vet du att det är versionen med RTX 5070, 32 GB och 1 TB.

Specifikationer

Typ
Speltorn, 26 liter
Processor
AMD Ryzen 7 8745HX, 8 kärnor/16 trådar, upp till 5,1 GHz
Grafik
Nvidia GeForce RTX 5070, 12 GB GDDR7
Minne
32 GB DDR5-5200 SO-DIMM (2 × 16 GB, max 64 GB)
Lagring
1 TB NVMe SSD, en ledig M.2-plats, två 3,5-tumsplatser
Portar fram/topp
USB-C 10 Gbit/s, 2 × USB-A 5 Gbit/s, headsetuttag
Portar bak
4 × USB-A 2.0, HDMI 2.1, Gigabit Ethernet, ljudutgång, grafikkortets utgångar
Trådlöst
Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2
Nätaggregat
500 W
Mått och vikt
20,5 × 40,5 × 43,7 cm, cirka 10,5 kg
Ljudnivå
Uppgift saknas
Ingår
Windows 11 Home. Skärm, tangentbord och mus ingår inte
Lenovo IdeaCentre Tower 08IRR9 90XS003PMW (Intel Processor 300, 8 GB, 512 GB)
Bästa budgetBästa budget
7,2/10

Lenovo IdeaCentre Tower 08IRR9 90XS003PMW (Intel Processor 300, 8 GB, 512 GB)

Köp den om priset är det som avgör och datorn bara ska användas till webb, mejl och dokument. Ska den hålla i flera år är en starkare processor värd att betala för.

Från 5 990 kr
Pris frånPrisjakt

Passar dig som:

Den som behöver en enkel dator till surf, mejl, Office och skolarbete och vill betala så lite som möjligt. Den passar inte för spel, bildredigering eller många tunga program samtidigt.

Fördelar

  • Billigast på sidan
  • Liten låda på 8,2 liter
  • Ledig minnesplats för att gå upp till 16 GB
  • Både HDMI och VGA, så även äldre skärmar fungerar

Nackdelar

  • Processorn har bara 2 kärnor
  • 8 GB i en enda modul

Recension

Bäst i test
Billigast, med tydliga gränser

Det här är den billigaste datorn på sidan, och det märks i processorn. Intel Processor 300 har 2 kärnor och 4 trådar och går på 3,9 GHz utan något turboläge. Det är Intels instegschip och ligger under Core i3. Det räcker för webb, mejl, Office och skolarbete, men många program öppna samtidigt orkar den dåligt.

Minnet är 8 GB i en enda modul. Det finns en ledig plats, och en likadan modul till ger 16 GB och låter minnet arbeta med två kanaler i stället för en. Det är den enklaste uppgraderingen att göra.

Lådan är 8,2 liter och 9 centimeter bred, så den kan stå på skrivbordet. Grafikkort går inte att sätta i, och den enda M.2-platsen för SSD är upptagen. Det finns däremot en ledig plats för en 3,5-tums hårddisk. Baksidan har HDMI och den äldre VGA-utgången. Windows 11 Home ingår, men skärm, tangentbord och mus gör det inte. Lenovo anger ingen ljudnivå.

IdeaCentre Tower 08IRR9 säljs i samma låda med Core i3, i5 och i7. 90XS003PMW är den svagaste av dem.

Specifikationer

Typ
Kompakt torn, 8,2 liter
Processor
Intel Processor 300, 2 kärnor/4 trådar, 3,9 GHz
Grafik
Intel UHD Graphics 710 (inbyggd)
Minne
8 GB DDR5 (1 modul, en ledig plats, max 32 GB)
Lagring
512 GB NVMe SSD, en ledig 3,5-tumsplats
Portar fram
USB-C 5 Gbit/s, 2 × USB-A 5 Gbit/s, headsetuttag, mikrofoningång
Portar bak
4 × USB-A 2.0, HDMI 2.1, VGA, Gigabit Ethernet, ljudutgång
Trådlöst
Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2
Nätaggregat
180 W
Mått och vikt
8,9 × 29,1 × 34,0 cm, cirka 4,25 kg
Ljudnivå
Uppgift saknas
Ingår
Windows 11 Home. Skärm, tangentbord och mus ingår inte
Apple iMac 24 tum M4 (10-kärnig CPU, 10-kärnig GPU, 16 GB, 512 GB)
Bästa allt-i-ett
8,6/10

Apple iMac 24 tum M4 (10-kärnig CPU, 10-kärnig GPU, 16 GB, 512 GB)

iMac 24 tum M4 är den enda datorn på sidan som är komplett i kartongen, med skarp skärm, tangentbord och mus. Efterträdaren med M6 är presenterad, så jämför priset innan du köper.

Passar dig som:

Familjer och hemmakontor som vill ha en dator som tar lite plats och fungerar direkt ur kartongen. Har du redan en bra skärm betalar du för en till här.

Fördelar

  • Skärm, tangentbord med Touch ID och mus ingår
  • 24-tums skärm med upplösningen 4480 × 2520
  • 12 MP-kamera, sex högtalare och tre mikrofoner
  • Fyra Thunderbolt 4-portar och Gigabit Ethernet

Nackdelar

  • Efterträdaren med M6 är redan presenterad
  • Minne och lagring kan inte uppgraderas efter köpet

Recension

Bäst i test
Hela datorn sitter bakom skärmen

iMac är en allt-i-ett-dator. Processorn, högtalarna och kameran sitter i samma tunna hölje som skärmen, så det finns ingen låda att ställa någonstans. Skärmen är 24 tum med 4480 × 2520 pixlar, vilket Apple kallar 4,5K, och 500 nits ljusstyrka. Text blir mycket skarp.

I kartongen ligger Magic Keyboard med Touch ID och Magic Mouse. Det gör iMac till den enda datorn på sidan som är klar att använda direkt. Kameran på 12 megapixel håller dig i bild när du rör dig, och med sex högtalare och tre mikrofoner behöver du varken headset eller webbkamera för videomöten.

Inuti sitter ett M4-chip med 10 processorkärnor och 10 grafikkärnor, 16 GB minne och 512 GB lagring. Minne och lagring går inte att uppgradera efter köpet. Portarna är fyra Thunderbolt 4, Gigabit Ethernet och ett hörlursuttag, och alla sitter på baksidan.

iMac med M6 är på väg

Apple presenterade en iMac med M6-chip den 27 oktober 2026, med leveranser från 6 november. Apple säljer inte längre M4-modellen själv, men butikerna har den kvar. M6-versionen finns ännu inte att jämföra mellan butiker.

M6-iMac har Wi-Fi 7 och Bluetooth 6 i stället för Wi-Fi 6E och Bluetooth 5.3. Grundmodellen med 10-kärnig M6 har bara 256 GB lagring och två portar. M4-datorn här har 512 GB och fyra portar. För fyra portar i M6-generationen behöver du gå upp till 12-kärnig M6, och även den börjar på 256 GB.

Behöver du datorn nu och vill ha 512 GB är M4-versionen ett bra köp så länge butikerna har den. Kan du vänta några veckor är det värt att se var priserna på M6 hamnar.

Specifikationer

Typ
Allt-i-ett med 24-tums skärm
Processor
Apple M4, 10 kärnor (4 prestanda, 6 effektivitet)
Grafik
10-kärnig GPU i M4-chippet
Minne
16 GB enhetligt minne
Lagring
512 GB SSD
Skärm
24 tum, 4480 × 2520, 218 ppi, 500 nits
Portar
4 × Thunderbolt 4, Gigabit Ethernet, hörlursuttag
Trådlöst
Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3
Kamera
12 MP Center Stage
Mått och vikt
54,7 × 46,1 cm, fot 14,7 cm djup, 4,44 kg
Ingår
Magic Keyboard med Touch ID, Magic Mouse, strömadapter 143 W
Operativsystem
macOS
Asus ExpertCenter P500MV-07240H108X (Core 7 240H, 16 GB, 512 GB)
Bäst för hemmakontoret
8,2/10

Asus ExpertCenter P500MV-07240H108X (Core 7 240H, 16 GB, 512 GB)

En arbetsdator med fem års drivrutinsstöd, plats för två skärmar och ett chassi som öppnas utan verktyg. Spel och tung bildredigering är den inte gjord för.

Från 9 990 kr
Pris frånPrisjakt

Passar dig som:

Hemmakontoret och småföretaget som vill ha en Windows-dator för Office, ekonomi och videomöten med lång drivrutinssupport. För spel och videoredigering behövs ett grafikkort som den inte har från start.

Fördelar

  • Fem års uppdateringar av BIOS och drivrutiner enligt Asus
  • Processor med 10 kärnor och 16 trådar
  • Chassit öppnas utan verktyg
  • Lediga platser för SSD, minne och grafikkort

Nackdelar

  • Räkna med enbart inbyggd grafik, så den passar inte för spel
  • HDMI-porten är av den äldre versionen 1.4

Recension

Bäst i test
Byggd för kontoret

Asus säljer ExpertCenter P500MV som en företagsdator för små och medelstora företag, och det är just det som gör den bra i ett hemmakontor. Asus lovar fem års uppdateringar av BIOS och drivrutiner. Det finns ett TPM 2.0-chip, en krets som Windows 11 använder för kryptering och säker inloggning, och ett fäste för Kensingtonlås så att datorn kan låsas fast vid skrivbordet.

Processorn är en Intel Core 7 240H med 10 kärnor och 16 trådar och upp till 5,2 GHz. Den kommer från Intels sortiment för bärbara datorer och är fastlödd på moderkortet. Med 16 GB minne passar den för Office, ekonomiprogram, många flikar och videomöten samtidigt.

Bildskärmsutgångarna är en DisplayPort 1.4 och en HDMI 1.4, så två skärmar fungerar. Använd DisplayPort till en 4K-skärm, eftersom HDMI-porten är av en äldre version. I det tysta Whisper-läget i Asus app MyASUS håller datorn sig under 24 dB enligt Asus. För vanligt läge anger Asus ingen siffra.

Gott om plats att bygga ut

Lådan är ett minitorn på 15,5 × 29,6 × 34,7 centimeter som öppnas utan verktyg. Det finns två minnesplatser för upp till 64 GB, två M.2-platser för SSD där den ena är ledig, två SATA-uttag för hårddiskar och en PCIe x16-plats för ett grafikkort. Minnet är av bärbar typ (SO-DIMM). Asus anger inte om de 16 GB sitter i en eller två moduler, så kontrollera det innan du köper mer minne.

Asus anger inte heller om just den här artikeln har ett eget grafikkort. Butikernas produktnamn nämner inget, så räkna med processorns inbyggda grafik. Den räcker till kontorsarbete men inte till spel. Om tangentbord och mus följer med varierar mellan artikelnummer, och Asus skriver inte vad som gäller här.

Samma P500MV-namn säljs också med Core 5 210H, Core i5-13420H och Core 3 100U. 07240H108X i produktnamnet betyder Core 7 240H med 16 GB och 512 GB.

Specifikationer

Typ
Minitorn, cirka 16 liter
Processor
Intel Core 7 240H, 10 kärnor/16 trådar, upp till 5,2 GHz
Grafik
Intel Graphics (inbyggd)
Minne
16 GB DDR5 SO-DIMM (2 platser, max 64 GB)
Lagring
512 GB NVMe SSD, en ledig M.2-plats, 2 × SATA
Portar fram
USB-C 5 Gbit/s, 2 × USB-A 5 Gbit/s, ljuduttag
Portar bak
4 × USB-A 2.0, DisplayPort 1.4, HDMI 1.4, Gigabit Ethernet, ljud
Trådlöst
Wi-Fi 6, Bluetooth 5.4
Expansion
PCIe 4.0 x16-plats för grafikkort
Mått och vikt
15,5 × 29,6 × 34,7 cm, 6,0 kg
Ljudnivå
Under 24 dB i Whisper-läge (Asus), annars uppgift saknas
Säkerhet
TPM 2.0, Kensingtonlås, 5 års BIOS- och drivrutinsstöd
Apple Mac mini M5 Pro (15-kärnig CPU, 16-kärnig GPU, 24 GB, 512 GB)
Bäst för kreativt arbete
9,0/10

Apple Mac mini M5 Pro (15-kärnig CPU, 16-kärnig GPU, 24 GB, 512 GB)

Det här är Mac mini för den som redigerar video, arbetar i 3D eller utvecklar appar. För kontor och hemmabruk räcker M6-modellen, som kostar betydligt mindre.

Passar dig som:

Fotografer, videoredigerare och utvecklare som vill ha mycket kraft i en liten dator. Spelar du eller behöver Windows är LOQ Tower ett bättre val.

Fördelar

  • 15 processorkärnor och 16 grafikkärnor
  • 24 GB minne med dubbelt så hög bandbredd som M6-modellen
  • Tre Thunderbolt 5-portar på upp till 120 Gbit/s
  • Samma lilla låda som M6-modellen

Nackdelar

  • 512 GB tar snabbt slut med videomaterial
  • Skärm, tangentbord och mus ingår inte

Recension

Bäst i test
Mer av allt i samma lilla låda

Mac mini med M5 Pro har samma mått som M6-modellen, men chippet är större. Processorn har 15 kärnor, fem av Apples snabbaste sort och tio prestandakärnor, och grafikdelen har 16 kärnor. Minnet är 24 GB och kan läsas dubbelt så snabbt som i M6-modellen, 307 mot 153 GB/s. Det gör skillnad i program som flyttar mycket data, som videoredigering, 3D och lokala AI-modeller. Det är också sådant Apple säger att datorn är byggd för.

På baksidan sitter tre Thunderbolt 5-portar på upp till 120 Gbit/s, tre gånger så snabba som Thunderbolt 4 i M6-modellen. Det märks om du arbetar direkt mot snabba externa diskar. Tre skärmar på upp till 6K går att koppla in samtidigt.

Lagringen på 512 GB är det som tar slut först. Råmaterial från en kamera fyller den fort, så räkna med en extern disk. Apple anger samma ljudnivå som för M6, 5 dBA vid tomgång.

Specifikationer

Typ
Minidator utan skärm
Processor
Apple M5 Pro, 15 kärnor (5 super, 10 prestanda)
Grafik
16-kärnig GPU i M5 Pro-chippet
Minne
24 GB enhetligt minne, 307 GB/s
Lagring
512 GB SSD
Portar
3 × Thunderbolt 5, 2 × USB-C (fram), HDMI, 2,5 Gbit Ethernet, hörlursuttag
Externa skärmar
Upp till 3
Trådlöst
Wi-Fi 7, Bluetooth 6
Mått och vikt
12,7 × 12,7 × 5,0 cm, 0,73 kg
Ljudnivå
5 dBA vid tomgång (Apple)
Ingår
Dator och strömsladd
Operativsystem
macOS
En man sitter på huk vid en öppen stationär dator i vardagsrummet och håller en minnesmodul medan han tittar på grafikkortet och minnesplatserna inuti.

Köpguide

Så väljer du rätt stationär dator

Vad datorn ska användas till avgör nästan allt. Här går vi igenom processor, grafikkort, minne, lagring, formfaktor och vad som går att byta senare.

Utgå från vad datorn ska användas till

Webb, mejl, Office och videomöten kräver lite av en ny dator, och då gör pengarna mer nytta på en bra skärm. Prisklasserna följer samma trappa som användningen, och det är grafiken som drar upp priset i toppen.

Instegsprocessor, 8 GB

Webb, mejl och dokument, en sak i taget

Kontors- och minidatorer, 16 GB

Office, många flikar och videomöten. Här hamnar de flesta hem

Mycket minne och stark grafikdel

Videoredigering, foto och 3D

Separat grafikkort

Nyare spel i hög upplösning

Härifrån styr grafiken priset

Processorn och artikelnumret

Samma serienamn säljs med olika processorer och grafikkort i exakt samma låda, och butikens rubrik visar inte alltid vilken version det är. Jämför artikelnumret mot tillverkarens specifikation innan du betalar.

Bokstaven efter processorns modellnummer säger vad den är byggd för. H och HX betyder ett chip från en bärbar dator, och det är lött direkt på moderkortet även när lådan ser ut som ett vanligt torn.

Ett namn, flera datorer

LOQ Tower 26ADR10

91DF003YMW

RTX 5070 · 32 GB, 1 TB

91DF0008MW

RTX 5060 · 32 GB, 1 TB

91DF007DMW

RTX 5050 · 512 GB

Bokstaven efter processorn

i5-14400F

Saknar inbyggd grafik

Ryzen 7 8745HX

Bärbart chip, fastlött

Core 7 240H

Bärbart chip, fastlött

Separat grafikkort behövs för spel

Inbyggd grafik räcker till det mesta utom spel. Vill du kunna sätta i ett kort senare behöver datorn både platsen och strömmen för det.

Inbyggd grafik

  • Sitter i processorn

    Lånar av datorns vanliga minne

  • Billigare och tystare

    Mindre ström och värme

  • Räcker till

    Kontor, webb, film. En stark variant som i Apple Mac mini M5 Pro klarar även video och 3D

Separat grafikkort

  • Eget minne och egen ström

    Mycket snabbare i spel och 3D

  • Kräver ett större nätaggregat

    Kolla effekten om du ska byta kort senare

  • Blir varmare

    Behöver bättre kylning och en större låda

Ska du sätta i ett kort senare: leta efter en ledig PCIe x16-plats och ett nätaggregat som orkar. Små lådor saknar ofta det ena eller båda.

Minne och lagring

Microsofts lägsta gräns för Windows 11 är 4 GB, men det är ingen bekväm nivå. 16 GB räcker för de flesta och är också kravet för en Copilot+-dator.

4 GB

Windows 11 startar

8 GB

En sak i taget

16 GB

De flesta, Copilot+

24–32 GB

Video och 3D

Trångt
Bekvämt
Tunga program

Två moduler ger dubbel kanal och en bredare väg till processorn, vilket märks mest med inbyggd grafik. 16 GB i två moduler är alltså bättre än 16 GB i en. För lagringen räcker 512 GB ssd för de flesta, och den som spelar eller sparar video behöver 1 TB eller mer.

Allt-i-ett, minidator eller torn

Formen avgör hur mycket plats datorn tar och hur mycket du kan bygga ut. Bara allt-i-ett-datorer brukar ha tangentbord och mus i kartongen.

1 köp

Skärm, högtalare och kamera i samma hölje. Skärm och dator åldras tillsammans

0,7 kg

Ryms bredvid skärmfoten. Sällan plats för något utöver det som sitter i

26 liter

Tar mest plats. Här ryms grafikkort och fler diskar

Räkna med en adapter eller USB-hubb: Apples datorer saknar USB-A, och på Windows-tornen här är baksidans USB-portar av den långsamma 2.0-sorten.

Det som går att byta avgör livslängden

Minnet och lagringen tar oftast slut först. Ordet uppgraderingsbar säger lite, så leta efter det här i specifikationen.

Ledig minnesplats

Ger mer minne med en modul till. Sitter minnet fast räcker datorn så länge mängden räcker

Ledig M.2- eller SATA-plats

Mer lagring utan att byta den disk som sitter i

PCIe x16-plats

Platsen ett grafikkort behöver

Nätaggregatets effekt

Avgör vilket grafikkort som går att driva

Öppnas utan verktyg

Lättare att uppgradera och att blåsa ren från damm

Löfte om uppdateringar

Hur länge tillverkaren uppdaterar drivrutiner och BIOS

Underlaget för jämförelsen

Läs mer om vår metodik.

Urvalet bygger på tillverkarnas egna specifikationer från Apple, Lenovo, Asus, Intel, AMD och Nvidia, och på vilka konfigurationer som säljs av flera svenska butiker. Butiksbyggda datorer som bara en butik säljer är inte med, eftersom de inte går att prisjämföra. Varje dator är kontrollerad mot sitt artikelnummer, så att processor, minne och grafikkort i texten stämmer med den version som säljs. Uppgifter som tillverkaren inte publicerar, till exempel ljudnivån för Lenovos datorer, står som uppgift saknas.

R

Redaktionen

Testguiden · Publicerad 8 november 2026

Vanliga frågor

Ingår skärm, tangentbord och mus när man köper en stationär dator?
Oftast inte. Av datorerna här är det bara Apple iMac 24 tum M4 som har skärm, tangentbord och mus i kartongen. Mac mini levereras med datorn och en strömsladd, och Lenovos torn har Windows installerat men inga tillbehör. Räkna med skärm, tangentbord och mus i budgeten om du inte redan har dem.
Räcker 8 GB minne i en stationär dator?
Till webb, mejl och dokument fungerar 8 GB, men det blir trångt med många flikar och program öppna samtidigt. 16 GB är en bekvämare nivå för de flesta, och samtliga datorer på sidan utom den billigaste har minst det. I Lenovo IdeaCentre Tower 08IRR9 finns en ledig minnesplats, så den går att bygga ut till 16 GB med ytterligare en modul.
Kan man uppgradera en färdigbyggd dator?
Det beror på datorn. I Mac mini och iMac väljs minne och lagring när du beställer och går inte att ändra efteråt. Lenovo LOQ Tower 26ADR10 har en vanlig grafikkortsplats, en ledig M.2-plats och plats för två hårddiskar, men processorn är fastlödd. Asus ExpertCenter P500MV öppnas utan verktyg och har lediga platser för SSD och grafikkort.
Varför finns inga butiksbyggda speldatorer på listan?
Datorer som en enda butik bygger och säljer går inte att jämföra mellan butiker, och samma artikelnummer kan säljas med olika processor i olika butiker. Här är bara datorer med där flera butiker säljer exakt samma konfiguration, så att du vet vad du får och kan välja det lägsta priset.
Mac eller Windows?
Mac mini och iMac kör macOS, och program som bara finns för Windows fungerar inte där. De flesta vanliga program, som Office, webbläsare och bildredigering, finns för båda. Spelar du mycket är Windows det säkra valet, eftersom långt fler spel görs för det.

Vi kan få ersättning via länkar i denna artikel. Detta påverkar inte våra rekommendationer. Alla produkter bedöms oberoende utifrån prestanda, kvalitet och pris.